Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Gliwice | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 16 | 54,8% Me: 52,5% · σ: 16,9% · Mo: 33% | 325 | 4 | 42 | 59,5% Me: 62,5% · σ: 20,5% · Mo: 75% | 211 | 2 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 8 | 30,4% Me: 18% · σ: 26,8% · Mo: 5% | 762 | 7 | 29 | 59,4% Me: 63% · σ: 20,5% · Mo: 58% | 124 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 11 | 41% Me: 35% · σ: 20,8% · Mo: 35% | 986 | 6 | 22 | 70,5% Me: 73% · σ: 13,8% · Mo: 70% | 103 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 47 | 92,5% Me: 95% · σ: 6,2% · Mo: 97% | 316 | 4 | 108 | 96,3% Me: 97% · σ: 3,3% · Mo: 97% | 58 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 47 | 91,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 405 | 5 | 108 | 97,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 60 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 47 | 63,9% Me: 65% · σ: 12,0% · Mo: 70% | 968 | 7 | 110 | 71,0% Me: 73% · σ: 11,8% · Mo: 75% | 345 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 10 | 56,5% Me: 53% · σ: 24,5% · Mo: 77% | 449 | 3 | 18 | 53,4% Me: 52,5% · σ: 22,1% · Mo: 29% | 549 | 4 |
| język polski ustny (M) | 47 | 83,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 383 | 2 | 110 | 81,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 579 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 47 | 71,9% Me: 68% · σ: 18,6% · Mo: 50% | 614 | 6 | 110 | 87,3% Me: 92% · σ: 13,7% · Mo: 100% | 86 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 18 | 45,8% Me: 44% · σ: 19,8% · Mo: 16% | 448 | 4 | 64 | 67,1% Me: 70% · σ: 19,1% · Mo: 80% | 63 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH w 8.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE FILOMATA W GLIWICACH | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DWUJĘZYCZNE IM. EDWARDA DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH | Różnica |
|---|---|---|---|
| geografia | 41% | 70,5% | 29,5 pkt proc. |
| chemia | 30,4% | 59,4% | 29,0 pkt proc. |
| matematyka | 45,8% | 67,1% | 21,3 pkt proc. |
| matematyka | 71,9% | 87,3% | 15,5 pkt proc. |
| język polski | 63,9% | 71,0% | 7,1 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 11 osób w szkole A i 22 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.